Masal Terapisi Nedir?

Masal terapisi, masallar aracılığıyla çocukların ve çeşitli yaş grubundaki insanların kendilerini daha iyi ifade etmesini sağlayan terapi türüdür. Masal terapisi, kişilerin sosyal ve bilişsel becerilerini ve duygularını kolayca ortaya koymasına yardımcı bir yöntemdir. Bu nedenle çocukların yanı sıra kendisini ifade etmekte zorlanan yetişkinler için de uygulanabilir. Orkun Eğitim Kurumları, masal terapisinde merak edilenleri anlattı.

Masal Terapisinin Özellikleri Nelerdir?

Masal terapisinin diğer yöntemlere göre ayırıcı özellikleri vardır. Çocuklar sorunlarını ifade etme konusunda yetişkinler kadar tecrübeli ve rahat olmayabilir. Bu uygulamada çocukların sorunlarını ortaya çıkarabilmek için masal dünyasının gücünden yararlanılır.

Masal terapisinin ayırıcı özellikler, şunlardır:

  • Duygu ve düşünceleri ifade etmek konusunda kolaylık sağlar.
  • Kişinin yaşadığı travmatik durumun neden olduğu kaygı bozukluğunu azaltır.
  • Çocuk ve yetişkinlerde duygusal yeterlilik ve kendine güvenme gibi değerler kazandırır.
  • Kişiler arasındaki ilişkilerin sağlıklı biçimde ilerlemesini ve sosyal kişiliğin desteklenmesini sağlar.

Online Masal Terapisi Nasıl Yapılır?

Online masal terapisi, uzman psikolog ve psikiyatrlar tarafından yapılır. Yüz yüze yapılan terapilerindeki gibi masallar yardımıyla çocuktaki duygu değişikliklerinin ortaya çıkarılmasını hedefler. Online masal terapisine istenilen her yerden online olarak katılmak mümkündür.

Online Masal Terapisinin Faydaları Nelerdir?

Engelliler ve zamanı olmayan kişiler için online masal terapisi tercih edilebilir. Dışarıda kendisini rahat hissetmeyen çocuklara ev ortamında terapiye katılma imkanı sağlar.

Masal terapi yardımıyla kişileri rahatsız eden konuların anlaşılması ve gerekli değişikliklerin yapılması sağlanır.

Online Masal Terapisi Sonrası Neler Yapılmalıdır?

Online masal terapisi sonrası psikoloğunuz bir ödev ya da öneri verebilir. Terapinin verimli olması için bu ödev ve öneriler mutlaka uygulanmalıdır. Bunun dışında terapiden sonra herhangi bir uygulama yapmak gerekmez.


Diğer Duyurular

Orkun Eğitim Ön Kayıt
Copyright © 2024 Orkun Eğitim Kurumları Tüm Hakları Saklıdır.